The Action v metropoli Pardubického kraje

Pardubice, 30. listopad 2016

Kulturní dům Hronovická v Pardubicích se ve středu 30. listopadu zaplní studenty základních a středních škol. Metropole Pardubického kraje je posledním městem v tomto týdnu, ve kterém se naše show představí.

Studenti se schází před sálem. Nemají tušení, na jakou akci vlastně jdou. Mezi sebou si povídají o nudné přednášce. V jejích tvářích se objevuje překvapení, protože ze sálu se ozve moderní hudba a DJ a moderátor v jedné osobě je vyzývá k tanci a zábavě. Překvapení studenti tancují a zábava vrcholí vystoupením pětice tanečníků. V tuto chvíli žádný ze studentů nečeká tak náhlou změnu. Tanečníci z pódia odchází a dávají prostor příběhu, který se začne odehrávat na plátně. Smích, který se doposud rozléhal v sále pomalu utichá…

Osudové okamžiky, které navždy změnily životy několika lidí, reálně zpracované dopravní nehody a bolest, se doplňují s vystoupením policisty, hasiče a zdravotnického záchranáře. Jejich vyprávění je velmi autentické, podrobně popisující jejich práci, otřesné a zároveň smutné zážitky ze zásahů u dopravních nehod. Vraky aut, střepy, krev, křik a pak velké ticho… Ticho, které představuje jen jedno. Už nebudou zachraňovat, už je pozdě. „Z auta zbyl jen vrak, který byl plný mladých lidí. Bavili se, popíjeli, většina však naposledy v jejich životě,“ popisuje tragickou dopravní nehodu Marek Hořínek, hasič Hasičského záchranného sboru a dodává: „Když jsme vystříhali holku, co přežila a předali ji záchrance, tak už nebylo kam spěchat. Rozvrhli jsme si práci a postupně jsme ostatní vystříhali z auta, položili je na silnici a přikryli.“

V tu chvíli je v sále naprosté ticho. Těmito příběhy však naše představení nekončí. Se svým příběhem přichází Štěpán Hyka, motorkář, který je v důsledku své nepozornosti upoután na invalidní vozík. „Pamatuji si jen dvě tupé rány. První, jak se moje tělo zastavilo o betonové přehrazení a druhou, jak se motorka zastavila o mě…,“ popisuje dopravní nehodu Štěpán Hyka.Komunikace záchranářů a ostatních motorkářů byla jako v mlze. „Všechno ostatní byl jako zlý sen. Nebyl to ale sen, bylo to čtrnáctidenní balancování mezi životem a smrtí,“ dodává Štěpán.

Jedinečné představení je určené především všem budoucím a novopečeným řidičům. Je zaměřeno také na spolujezdce, cyklisty a chodce. Realita dopravních nehod, příběhy skutečných lidí a osudové okamžiky, které změnily jejich život, mají jedno společné – mohou se stát komukoliv z nás.

Projekt The Action New Generation je financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů do konce roku 2017.

V případě zájmu o účast na některém z našich představení či včasném informování o novinkách a aktuálním dění v projektu, nás sledujte prostřednictvím webových stránek, Facebooku nebo Instragramu. 

Pavla Mudrochová

tisková mluvčí projektu

tel.: 603 191 539

e-mail: mudrochova@periculum.cz